odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (1103) z dnia 20.08.2021

Prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów na podstawie PZC

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Dokonuję importu towarów. Korzystam z usług agencji celnej (przedstawiciela bezpośredniego), która dokonuje wszystkich formalności celnych. Agencja wysłała mi mailem dokument PZC. Czy na tej podstawie mogę odliczyć VAT, czy muszę wydruk tego dokumentu poświadczać w urzędzie celnym?

Czytelnik ma prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów zgłoszonych do odprawy przez przedstawiciela na podstawie otrzymanego od niego dokumentu PZC, poświadczającego dokonane zgłoszenie celne towaru. Prawo to przysługuje pod warunkiem, że Czytelnik wykorzystuje importowane towary do czynności opodatkowanych VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, kwota podatku wynikająca z dokumentu celnego jest jednocześnie kwotą podatku naliczonego i podlega odliczeniu (pod warunkiem, że podatnik wykorzystuje importowane towary do czynności opodatkowanych).

Co do zasady, podatnik może odliczyć VAT od importowanych towarów w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w odniesieniu do tych towarów, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał dokument celny (patrz: art. 86 ust. 10 i 10b ustawy o VAT).

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji dokumentu celnego. Uwzględniając przepisy celne należy zaś uznać, że dokumentami celnymi w przypadku importu towarów są m.in.:

  • dokument SAD - w przypadku dokonania zgłoszenia celnego w formie papierowej,
  • poświadczone zgłoszenie celne PZC - gdy zgłoszenia celnego dokonano elektronicznie.

Powyższe potwierdziło Ministerstwo Finansów (patrz: strona internetowa www.biznes.gov.pl), odnosząc się do rozliczania VAT w imporcie towarów w ramach procedury podstawowej.

W związku z powyższym, podatnik może - co do zasady - odliczyć VAT zapłacony przez przedstawiciela bezpośredniego na podstawie PZC. Zaznaczamy ponadto, że wprawdzie można się spotkać ze stanowiskiem, iż dla skorzystania z odliczenia konieczne jest posiadanie elektronicznej wersji PZC lub poświadczenie tego dokumentu przez urząd celny, ale naszym zdaniem, nie ma takiego wymogu. Za takim stanowiskiem może przemawiać fakt, że potwierdzeniem wywozu towaru poza terytorium UE (w celu zastosowania stawki 0% VAT w eksporcie) może być kopia (wydruk) elektronicznego komunikatu IE-599. Tak wynika również z interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS z 29 października 2020 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.575.2020.2.KT. W interpretacji tej czytamy:

"(...) elektroniczne potwierdzanie dokonanych zgłoszeń celnych następuje w formie komunikatu IE-599 wydawanego eksporterowi/nabywcy. Jest on podpisywany przez system ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych, zaś uzyskanie komunikatu IE-599 wiąże się z koniecznością rejestracji w tymże systemie.

Skoro zatem w systemie ECS potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej odbywa się za pomocą elektronicznego komunikatu IE-599, podpisywanego przez system ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych (który to komunikat dokumentuje czynność łatwą do zweryfikowania przez organy celne), to jego kopie może stanowić każdy rodzaj dokumentu, który by wiernie odzwierciedlał treść oryginału. Może to być zatem wydruk komunikatu IE-599 w formie papierowej, który nie musi być potwierdzony pieczęcią ani w inny sposób albo też dokument przesłany w formie elektronicznej, np. za pomocą poczty elektronicznej, w formacie pdf. (...)"

Wprawdzie interpretacja ta dotyczy eksportu, ale tak samo powinno być - naszym zdaniem - w przypadku dokumentu PZC (właściwego w przypadku importu towarów). Stanowisko nasze potwierdziliśmy na infolinii KIS. Osoba udzielająca odpowiedzi podkreśliła także, że w celu upewnienia się, czy towar został zgłoszony do procedury importu, należy sprawdzić, czy otrzymana przez podatnika kopia PZC zawiera numer MRN, tj. numer nadawany odprawie celnej.

Końcowo podkreślamy, że dokumenty, jakimi podatnik posłuży się dla potwierdzenia dokonania importu towarów, powinny potwierdzać tę okoliczność jednoznacznie i w sposób niebudzący wątpliwości.

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat

Gofin podpowiada

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.