Poradnik VAT nr 13 (565) z dnia 10.07.2022
Nabycie fotela do masażu a prawo do odliczenia VAT
Jestem czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuję czynności, które mocno obciążają kręgosłup i prowadzą do wielu problemów zdrowotnych. W związku z tym zakupiłem fotel do masażu. Czy mam prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej ten zakup?
Podstawowa zasada regulująca prawo do odliczenia podatku naliczonego wynika z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zgodnie z jego brzmieniem, podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Istotnym jest, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością opodatkowaną. Ustawodawca nie sprecyzował jakiego rodzaju ma to być związek, natomiast organy podatkowe wskazują, że może on mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
Związek bezpośredni z czynnościami opodatkowanymi występuje wówczas, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży (towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy), bezpośrednio zatem wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Z kolei ze związkiem pośrednim z czynnościami opodatkowanymi mamy do czynienia, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.
Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 12 maja 2022 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.108.2022.1.NF stwierdził, że nabycia fotela do masażu nie można zaliczyć do wydatków związanych, ani bezpośrednio ani pośrednio z opodatkowaną działalnością gospodarczą podatnika.
W uzasadnieniu interpretacji Dyrektor KIS podkreślił, że nie można uznać, że fotel do masażu stanowi urządzenie niezbędne do prawidłowego i efektywnego wykonywania działalności gospodarczej. Fotel faktycznie ma związek z poprawą stanu zdrowia, ale wydatki na poprawę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym i są związane z funkcjonowaniem danej jednostki w życiu społecznym, a ich poniesienie uwarunkowane jest innymi względami, aniżeli wzrost sprzedaży opodatkowanej.
Reasumując
Podatnik nie jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku nabycia fotela do masażu. Zdaniem organów podatkowych zakup fotela trudno uznać za wydatek mający racjonalny wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą i związany z generowaniem obrotu opodatkowanego podatkiem VAT. Wydatek taki ma związek z poprawą stanu zdrowia i należy do osobistych wydatków podatnika. |
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
25.09.2024 (środa)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|