Gazeta Podatkowa nr 56 (2035) z dnia 13.07.2023
Odliczenie VAT na podstawie duplikatu faktury
W dniu 5 maja 2023 r. otrzymałem fakturę zakupu towaru. Ponieważ faktura ta zaginęła, nie odliczyłem VAT z niej wynikającego. Wystąpiłem o wystawienie duplikatu zaginionej faktury i otrzymałem go w dniu 13 czerwca 2023 r. Czy w tej sytuacji VAT mogę odliczyć w dacie otrzymania duplikatu faktury, czy muszę korygować rozliczenie za maj 2023 r.? (pytanie nr 1442561)
Dokumentem, na podstawie którego podatnik ma prawo do odliczenia VAT, pod warunkiem istnienia związku zakupu z wykorzystywaniem do wykonywania czynności opodatkowanych, jest zasadniczo faktura, przez którą rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Ustawodawca w art. 106l ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) wskazał, że w przypadku gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie, podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia wystawia ponownie fakturę:
- na wniosek nabywcy - zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika,
- zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy.
Podatnik z przysługującego mu prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego może skorzystać w terminach określonych w art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że prawo do odliczenia VAT przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym z tytułu danej transakcji powstał obowiązek podatkowy u sprzedającego. Prawo to nie może być jednak zrealizowane wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę potwierdzającą zakup. Jeżeli natomiast podatnik nie dokonał odliczenia VAT w ww. terminie, może to zrobić w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (gdy VAT jest rozliczany za okresy miesięczne) bądź w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (w przypadku podatnika rozliczającego się z VAT kwartalnie).
Przedstawione zasady mają także zastosowanie do duplikatów faktur. Przy czym termin odliczenia VAT z duplikatu faktury jest uzależniony od tego, czy pierwotny dokument zakupu dotarł do adresata i następnie zaginął, czy w ogóle podatnik go nie otrzymał. W przypadku gdy podatnik odliczył VAT z otrzymanej faktury, która następnie zaginęła, duplikat stanowi wyłącznie potwierdzenie prawa do tego odliczenia. Natomiast w sytuacji, gdy pierwotna faktura nie dotarła do nabywcy, duplikat należy traktować jak oryginał faktury. Prawo do odliczenia VAT przysługuje wówczas w omówionych terminach.
Z pytania wynika, że pierwotna faktura wprawdzie dotarła do uczestnika forum, ale nie skorzystał on z przysługującego mu prawa do odliczenia VAT, ponieważ dokument ten zaginął. Otrzymany duplikat faktury będzie zatem podstawą odliczenia VAT. Przysługujące prawo do odliczenia VAT uczestnik forum może zrealizować najwcześniej w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat (tj. za czerwiec 2023 r.).
Przykład Przedsiębiorca będący podatnikiem VAT w dniu 5 maja 2023 r. otrzymał fakturę zakupu towaru. Ponieważ faktura ta zaginęła, nie odliczył podatku naliczonego określonego na fakturze, jednocześnie wystąpił do kontrahenta o wystawienie duplikatu zaginionej faktury. Podatnik duplikat otrzymał w dniu 13 czerwca 2023 r. Otrzymany duplikat faktury stanowi podstawę odliczenia VAT. Z prawa do odliczenia VAT podatnik najwcześniej może skorzystać w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał duplikat, tj. za czerwiec 2023 r. |
www.OdliczeniaVAT.pl:
Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź! | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
07.10.2024 (poniedziałek)
25.10.2024 (piątek)
Gofin podpowiada
Kompleksowe opracowania tematyczne
Kalkulatory
Narzędzia księgowego i kadrowego
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum - Podatek VAT
Forum aktywnych księgowych
|