odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Gazeta Podatkowa nr 9 (1259) z dnia 1.02.2016

Duplikat potwierdzający prawo do odliczenia VAT

W lutym 2015 r. podatnik dokonał wykupu środków trwałych z leasingu, tj. ciągnika siodłowego wraz z naczepą. Z faktury dokumentującej transakcję odliczył 100% VAT. W trakcie rejestracji pojazdu podatnik zagubił oryginał faktury, w księgowości znajduje się tylko kserokopia. Podatnik wystąpił o wystawienie duplikatu do firmy leasingowej. Otrzymał go w grudniu 2015 r. Jakie znaczenie ma duplikat faktury w opisywanej sytuacji? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 974569)

Podatnik VAT ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w takim zakresie, w jakim nabywane przez niego towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego natomiast stanowi suma kwot podatku wynikających m.in. z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Należy przypomnieć, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym z tytułu danej transakcji powstał obowiązek podatkowy u sprzedającego. Przy czym prawo to nie może być zrealizowane wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę potwierdzającą zakup. W sytuacji gdy podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w tym terminie, może to uczynić w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Kwestie te reguluje art. 86 ust. 10, 10b i 11 ustawy o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).

Z pytania wynika, że uczestnik forum skorzystał z przysługującego mu prawa do odliczenia VAT z faktury wskazanej w pytaniu, po czym dokument zagubił. W praktyce niejednokrotnie dochodzi do takich sytuacji. W takim przypadku (gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie), zazwyczaj na wniosek nabywcy, sprzedawca lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia wystawia ją ponownie. Faktura wystawiana jest zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu sprzedawcy. Przy czym powinna ona zawierać wyraz "Duplikat" oraz datę jej wystawienia.

Duplikat faktury w sytuacji przedstawionej w pytaniu stanowi dowód potwierdzający prawo do odliczenia VAT, jakiego uczestnik forum dokonał na podstawie pierwotnej faktury.

Należy nadmienić, że gdyby oryginał faktury nie dotarł do nabywcy, duplikat byłby traktowany jak oryginał faktury. Wówczas należałoby stosować ogólne zasady odliczania VAT. Inaczej rzecz ujmując, gdyby pierwotna faktura nigdy nie dotarła do nabywcy, to odliczenie VAT z duplikatu faktury możliwe byłoby w dacie jego otrzymania, ewentualnie w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60