odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1383) z dnia 10.04.2017

Odliczenie VAT na podstawie duplikatu faktury

W dniu 31 grudnia 2016 r. dokonaliśmy zakupu towaru, co zostało udokumentowane wystawieniem faktury w dniu 13 stycznia 2017 r. Ponieważ faktura ta do nas nie dotarła, zwróciliśmy się do sprzedawcy o wystawienie duplikatu. W dniu 6 marca 2017 r. sprzedawca wystawił duplikat faktury pierwotnej i w tym samym dniu go otrzymaliśmy. W jakim miesiącu, w tej sytuacji, możemy odliczyć VAT?

Podatnikowi VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi natomiast suma kwot podatku wynikających m.in. z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Mówi o tym art. 86 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.

Z powołanego przepisu wynika, że dokumentem, na podstawie którego podatnik może zrealizować przysługujące mu prawo do odliczenia VAT, jest zasadniczo faktura. Na równi z fakturą traktowany jest duplikat, który jest ponownie wystawioną fakturą, zawierający dane zawarte w fakturze pierwotnej, która uległa zniszczeniu lub zagubieniu. Kwestie dotyczące wystawiania duplikatów uregulowane zostały w art. 106l ustawy o VAT.

Przepisy nie określają w sposób szczególny terminu odliczania VAT z duplikatów faktur. Należy zatem stosować zasadę ogólną. Mianowicie prawo do odliczenia przysługuje w rozliczeniu za okres, w którym z tytułu danej transakcji powstał obowiązek podatkowy u sprzedającego. Prawo to nie może być jednak zrealizowane wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę potwierdzającą zakup. Przy czym, jeżeli podatnik nie dokona odliczenia w tym terminie, może to uczynić w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Wynika to z art. 86 ust. 10, 10b i 11 ustawy o VAT.

Trzeba wskazać, że termin odliczenia VAT z duplikatu faktury zależy od tego, czy pierwotna faktura zakupu wcześniej dotarła do adresata i następnie zaginęła bądź uległa zniszczeniu, czy też w ogóle do niego nie dotarła. W razie gdy nabywca towaru lub usługi dokonał odliczenia VAT z otrzymanej faktury, która następnie zaginęła, wówczas duplikat stanowi wyłącznie potwierdzenie prawa do tego odliczenia. Data otrzymania duplikatu w tym przypadku pozostaje bez znaczenia.

Natomiast gdy pierwotna faktura nie dotarła do nabywcy, tak jak ma to miejsce w przypadku Czytelników, duplikat traktowany jest jak oryginał faktury. Prawo do odliczenia VAT przysługuje wówczas w terminie wskazanym w art. 86 ust. 10, 10b i 11 ustawy o VAT.

Reasumując, w przypadku gdy pierwotna faktura zakupu nie dotarła do Czytelników i w związku z tym nie odliczyli oni podatku VAT, podstawą odliczenia będzie otrzymany duplikat faktury. Prawo do odliczenia przysługuje Czytelnikom w rozliczeniu za okres, w którym otrzymali duplikat, tj. w marcu 2017 r. lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.