odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Gazeta Podatkowa nr 53 (1510) z dnia 2.07.2018

Odliczenie VAT od wydatków związanych z jubileuszem firmy

Zbliża się 50-lecie istnienia naszej firmy (czynnego podatnika VAT). Chcielibyśmy w związku z tym zorganizować uroczystość, na którą zostaną zaproszeni pracownicy oraz goście spoza firmy. Czy będzie nam przysługiwało prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z organizacją jubileuszu?

Ustawodawca nie odniósł się w sposób szczególny do kwestii odliczania VAT od wydatków ponoszonych na zorganizowanie imprez jubileuszowych. Ustalając zatem prawo do odliczenia VAT od tych wydatków, należy wziąć pod uwagę zasady ogólne, w tym art. 86 ustawy o VAT.

W świetle powołanego przepisu podatnicy mogą odliczyć VAT wynikający z faktur zakupu towarów i usług w takim zakresie, w jakim te towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jeśli celem organizacji imprezy jubileuszowej jest zintegrowanie pracowników z firmą, budowanie zespołu, poprawa atmosfery pracy, to poniesione na ten cel wydatki wykazują związek z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika. Oznacza to, że jeżeli podatnik wykonuje czynności opodatkowane, to generalnie przysługuje mu prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki na organizację takiej imprezy. To samo dotyczy wydatków związanych z udziałem w imprezie jubileuszowej kontrahentów, gdy celem zaproszenia tych osób na imprezę jest reklama czy reprezentacja firmy, a także umocnienie współpracy z kontrahentami.

Taki pogląd potwierdził m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 18 kwietnia 2018 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.83.2018.2.WN.

Należy zwrócić uwagę, że jak stanowi art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, prawo do odliczenia VAT nie przysługuje w odniesieniu do nabytych usług noclegowych i gastronomicznych z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Oznacza to, że jeżeli w związku z organizacją imprezy jubileuszowej podatnik nabywa usługę hotelową czy gastronomiczną, to nie może odliczyć VAT z faktur dokumentujących to nabycie. Nie ma przy tym znaczenia istnienie związku zakupu z czynnościami opodatkowanymi.

Przy czym ograniczenie w odliczeniu VAT nie dotyczy usług kateringowych. Inaczej mówiąc, jeżeli w związku z organizacją imprezy jubileuszowej podatnik zakupi usługę kateringową, to będzie mógł odliczyć VAT od tej usługi na zasadach ogólnych.

W praktyce zdarza się, że usługa noclegowa czy gastronomiczna stanowi element usługi kompleksowej, tj. usługi polegającej na całościowym zorganizowaniu imprezy jubileuszowej. Przyjmuje się wówczas, że podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT od zakupu takiej usługi (na zasadach ogólnych), a więc także od usługi gastronomicznej czy noclegowej, wchodzącej w skład usługi kompleksowej.

Tak uznał m.in. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 września 2017 r., nr 0112-KDIL1-1.4012.294.2017.1.AK. Zdaniem organu podatkowego podatek naliczony z tytułu nabycia usług noclegowych i gastronomicznych, co do zasady, nie podlega odliczeniu. Ograniczenie to nie ma jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem zakupu jest kompleksowa usługa organizacji wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych dla znaczących kontrahentów, czyli co do istoty jedna usługa, na którą składają się poszczególne elementy, w tym usługi gastronomiczne.

Reasumując, tak jak wynika to z przywołanej wcześniej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0111-KDIB3-1.4012.83.2018.2.WN), w zakresie, w jakim spełnione są warunki określone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne z art. 88 ustawy o VAT, Czytelnikom będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku z faktur otrzymanych w związku z organizacją jubileuszu firmy.

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.