odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (1091) z dnia 20.04.2021

Zakup na raty - odliczenie VAT

Jestem czynnym podatnikiem VAT. Z uwagi na problemy finansowe towar handlowy kupiłem na raty. Fakturę dokumentującą ten zakup (na całą kwotę) otrzymałem w marcu 2021 r. Towar będzie służył do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Czy mam prawo od razu odliczyć VAT, czy dopiero, gdy zapłacę ostatnią ratę?

Podatnik ma prawo odliczyć VAT najwcześniej w rozliczeniu za marzec (lub I kwartał br. - jeśli rozlicza VAT kwartalnie). Fakt, że zapłata jest ratalna, nie ma znaczenia.

W ustawie o VAT brak jest przepisów regulujących w sposób szczególny zasady odliczania VAT od zakupów na raty. Należy zatem zastosować zasady ogólne.

Prawo do odliczenia VAT przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. gdy odliczenia dokonuje podatnik VAT oraz gdy zakupione towary/usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tak stanowi art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Prawo to przysługuje jednak pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ww. ustawy (np. obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni).

Prawo do odliczenia VAT od nabytych towarów/usług przysługuje podatnikowi generalnie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do tych towarów/usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy (zasadniczo w dacie wydania towaru/wykonania usługi), nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę. Jeżeli podatnik nie odliczy VAT w "podstawowym" terminie, to może tego dokonać w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (jeżeli rozlicza VAT miesięcznie) lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (jeżeli rozlicza VAT kwartalnie). Późniejsze dokonywanie zapłaty za ww. towary/usługi (tu: ratalnie) pozostaje bez wpływu na moment, w którym nabywca ma prawo do odliczenia VAT.

Zaznaczamy, że inaczej byłoby, gdyby podatnik lub sprzedawca stosował kasową metodę rozliczania VAT - zakładamy jednak, że ta sytuacja tu nie występuje.

Skoro zatem podatnik w marcu 2021 r. kupił towar służący czynnościom opodatkowanym VAT i w tym samym miesiącu otrzymał fakturę dokumentującą ten zakup, to ma prawo do odliczenia VAT od tego zakupu w rozliczeniu za marzec br. lub za I kwartał br. Obowiązek podatkowy z tytułu tej transakcji powstał bowiem u sprzedawcy w marcu br. Jeżeli nie dokonał on odliczenia w tych terminach, to ma prawo odliczyć VAT w rozliczeniu za kwiecień, maj lub czerwiec br. (jeżeli VAT rozlicza miesięcznie) albo za II lub III kwartał br. (jeżeli VAT rozlicza kwartalnie).

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.