odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Gazeta Podatkowa nr 54 (1825) z dnia 8.07.2021

Termin odliczenia VAT u podatnika rozliczającego się kasowo

Rozliczam się z VAT metodą kasową. Ponieważ jestem podatnikiem VAT od początku 2021 r., VAT rozliczam miesięcznie. Czy posiadając fakturę zakupu i płacąc za nią, mam prawo do odliczenia VAT także w trzech następnych okresach rozliczeniowych po jej otrzymaniu? Czy w rozliczeniu za czerwiec br. mogę odliczyć VAT z faktury opłaconej w kwietniu br.? (pytanie nr 1351456)

Mali podatnicy, którzy wybrali kasową metodę rozliczania VAT, składają deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale. Z tej formy rozliczenia VAT nie mogą jednak korzystać podatnicy wymienieni w art. 99 ust. 3a ustawy o VAT, w tym m.in. zarejestrowani przez naczelnika urzędu skarbowego jako podatnicy VAT czynni - przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja.

Oznacza to, że mali podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności zobowiązani są do składania deklaracji za okresy miesięczne przez okres 12 miesięcy począwszy od miesiąca, w którym dokonana została rejestracja, przy czym w tym okresie mogą stosować kasową metodę rozliczania VAT.

Jeżeli chodzi o termin odliczenia VAT naliczonego przez małych podatników rozliczających VAT metodą kasową, należy odwołać się do art. 86 ust. 10e ustawy o VAT. Na mocy tego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w odniesieniu do nabytych przez małego podatnika towarów i usług, w okresie stosowania przez niego metody kasowej, powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokona zapłaty za te towary i usługi.

Natomiast jeżeli podatnik nie dokonał odliczenia VAT we wskazanym terminie, może to uczynić w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (gdy VAT rozliczany jest za okresy miesięczne), a w przypadku podatnika rozliczającego się z VAT kwartalnie - w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Tak przewiduje art. 86 ust. 11 ustawy o VAT.

Odpowiadając na pytanie uczestnika forum, należy potwierdzić, iż ma on prawo do odliczenia VAT z przedmiotowej faktury w rozliczeniu za czerwiec br. W świetle powołanych przepisów, jeżeli uczestnik forum nie odliczył w kwietniu br. podatku naliczonego wynikającego z opłaconej w kwietniu br. faktury, ze swojego prawa mógł (może) skorzystać także w rozliczeniu za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, tj. w rozliczeniu za maj lub czerwiec bądź lipiec br. Jest to możliwe pod warunkiem, że zakup służy do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.

Przykład

Mały podatnik rozliczający się z VAT kasowo i składający miesięczne rozliczenie VAT na potrzeby działalności opodatkowanej VAT w kwietniu br. zakupił towary handlowe. Fakturę zakupu otrzymał w kwietniu br. i w tym samym miesiącu dokonał za nią zapłaty.

Podatnik nie skorzystał z odliczenia VAT z tej faktury w rozliczeniu za kwiecień br. Ze swojego prawa mógł/może skorzystać w rozliczeniu za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych (tj. maj, czerwiec bądź lipiec br.).

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.