odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Gazeta Podatkowa nr 21 (2000) z dnia 13.03.2023

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu laptopa sfinansowanego z dotacji

W styczniu 2023 r. rozpocząłem działalność gospodarczą i zarejestrowałem się jako czynny podatnik VAT. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymałem jednorazowe wsparcie finansowe (dotację). Z otrzymanego dofinansowania zakupiłem na potrzeby firmy m.in. laptopa. Transakcja została udokumentowana fakturą. Czy mam prawo do odliczenia podatku VAT od nabycia laptopa sfinansowanego otrzymaną dotacją?

Co do zasady prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT - Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.). Prawo to przysługuje pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT (np. gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku).

Zdaniem organów podatkowych, jeżeli poniesiony wydatek wymieniony w treści pytania będzie miał związek z opodatkowaną działalnością podatnika, to podatnikowi przysługiwać będzie pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego od takiego zakupu.

Powyższe potwierdził m.in. Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 21 października 2022 r., nr 0112-KDIL1-1.4012.354.2022.4.WK.

Jak wynika z treści uzasadnienia interpretacji, sprzęt zakupiony z otrzymanego dofinansowania w ramach działania "Rozwój przedsiębiorczości i tworzenie nowych miejsc pracy", tj. m.in. laptop z akcesoriami, spawarka, przyłbica, wkrętarka, szlifierka kątowa, wkrętarka akumulatorowa i udarowa, wiertarka oraz myjka ciśnieniowa - wykorzystywany jest tylko i wyłącznie do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. W związku z powyższym, w okolicznościach analizowanej sprawy Dyrektor KIS uznał, że podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT wykazanego na fakturach dokumentujących poniesienie wydatków sfinansowanych ze wsparcia finansowego (dotacji). Czytamy w niej: "(...) skoro jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz sprzęt zakupiony z otrzymanego dofinansowania wykorzystywany jest tylko i wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, to przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących zakup sprzętu. Prawo do odliczenia podatku naliczonego będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wynikających z treści art. 88 ustawy (...)".

Reasumując, Czytelnikowi - co do zasady - przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup laptopa, którego nabycie pokryte zostało z dotacji (pod warunkiem wykorzystywania jego wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych wynikających z treści art. 88 ustawy o VAT).

Wyjaśnień udzieliła redakcja
Poradnika VAT

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.