odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Gazeta Podatkowa nr 103 (935) z dnia 24.12.2012

Prawo do odliczenia VAT po zmianach konstrukcyjnych w pojeździe

Po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w samochodzie, podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu tego pojazdu, pod warunkiem, że samochód ten będzie spełniał wymagania określone w przepisach o VAT i będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej VAT.


O CO PYTAŁ PODATNIK?

Podatnik VAT we wniosku o interpretację wskazał, że w 2005 r. zakupił samochód osobowy. Podatnik zamierza dokonać zmian konstrukcyjnych w tym samochodzie, czyli m.in. zdemontować siedzenie z tyłu, zamontować tzw. "kratkę". Po wprowadzeniu zmian konstrukcyjnych zostanie zmieniony rodzaj pojazdu na ciężarowy z dwoma miejscami do siedzenia - pojazd będzie spełniał kryteria, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Spełnienie tych wymogów będzie potwierdzone zaświadczeniem dokumentującym przeprowadzone badanie techniczne przez OSKP oraz wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu o spełnieniu wymagań zgodnie z art. 3 ust. 3 tej ustawy. Pojazd będzie wykorzystywany do czynności opodatkowanych VAT. Zakupy paliwa do tego pojazdu będą udokumentowane fakturami VAT.

Zdaniem podatnika, po uzyskaniu wpisu do dowodu rejestracyjnego: rodzaju pojazdu - ciężarowy, VAT-1, będzie można odliczać VAT od paliwa zużywanego do tego samochodu.


ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:

Organ podatkowy uznał stanowisko to za prawidłowe. Jak wyjaśnił, ustawodawca przyznał podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

Natomiast kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu samochodów oraz paliwa wykorzystywanego do ich napędu zostały uregulowane w przepisach ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym. Jak wynika z art. 3 ust. 1 tej ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze, nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Przy czym ograniczenie to nie dotyczy pojazdów wymienionych art. 3 ust. 2 ustawy, czyli m.in. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van.

Spełnienie wymagań określonych w art. 3 ust. 2 pkt 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Ponadto, jak wynika z art. 4 omawianej ustawy, podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od nabywanego paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy.

Tak więc po dokonaniu zmian konstrukcyjnych w samochodzie, podatnikowi będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT przy nabyciu paliwa wykorzystywanego do napędu przedmiotowego pojazdu. Jak bowiem wskazał podatnik, samochód ten będzie spełniał wymagania, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy, oraz podatnik będzie posiadał zaświadczenie i odpowiednią adnotację w dowodzie rejestracyjnym, a samochód będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej VAT.

(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20 listopada 2012 r., nr IPTPP4/443-599/12-5/UNR)

 

 Komentarz redakcji 

Wskazać należy, że przy nabyciu samochodu oraz innego pojazdu samochodowego i nabywaniu paliwa do ich napędu dla ustalenia prawa do odliczenia podatku naliczonego niezwykle istotny jest rodzaj tego pojazdu, a w niektórych przypadkach warunki techniczne, jakie musi on spełniać. W praktyce może zdarzyć się (co ma miejsce w opisywanej sytuacji), że podatnik dokona zmian konstrukcyjnych pojazdu, w wyniku których zmieni się kwalifikacja pojazdu - z samochodu osobowego na samochód ciężarowy, co zostanie potwierdzone stosownym zaświadczeniem z okręgowej stacji kontroli pojazdów.

Zatem organ podatkowy słusznie uznał, że podatnik ma prawo (pod warunkiem związku z działalnością opodatkowaną) do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie paliwa do omawianego samochodu.

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

marzec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.