odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (808) z dnia 10.06.2013

Usługi gwarancyjne wykonywane przez oddział zagranicznej firmy a prawo do odliczenia VAT - wyrok NSA

Polski oddział zagranicznej firmy ma prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych ze świadczeniem usług gwarancyjnych i pogwarancyjnych, nawet jeżeli usługi te dotyczą klientów firmy macierzystej.

(wyrok NSA z 26 lutego 2013 r., sygn. akt I FSK 493/12)

Podatnik był zarejestrowanym w Polsce podatnikiem VAT czynnym jako oddział firmy z siedzibą w Wielkiej Brytanii (dalej - jednostka macierzysta). Oddział prowadził sprzedaż silników i agregatów prądotwórczych, a także świadczył usługi ich serwisowania gwarancyjnego i pogwarancyjnego dla jednostki macierzystej. Usługi te dotyczyły zarówno produktów sprzedawanych bezpośrednio przez oddział, jak również sprzedawanych przez inne uprawnione podmioty w Polsce i poza jej granicami. W związku z tym powstało pytanie: Czy oddział może odliczyć VAT od zakupów dokonanych na terytorium Polski, jak również będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia, związanych z czynnościami wykonywanymi na rzecz jednostki macierzystej (usługi serwisu gwarancyjnego)?

Organ podatkowy uznał, że podmiot zagraniczny prowadzący działalność na terytorium Polski w formie oddziału, zarejestrowany dla potrzeb VAT, traktowany jest jako jeden podmiot (przedsiębiorca zagraniczny). Oddział posiada jedynie samodzielność organizacyjną, ale nie posiada możliwości prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu i na własny rachunek. Czynności wykonywane pomiędzy oddziałem a macierzystym podmiotem zagranicznym mają charakter tzw. czynności wewnątrzzakładowych. Nie są zatem czynnościami wykonywanymi na rzecz innej osoby prawnej i nie spełniają definicji świadczenia usług na gruncie ustawy o VAT. Nie podlegają zatem opodatkowaniu VAT. W związku z tym oddział nie może odliczyć VAT od wydatków służących wykonaniu świadczenia dla jednostki macierzystej, gdyż brak jest związku wydatku z czynnościami opodatkowanymi.

Sprawa trafiła do WSA, a następnie do NSA. Sądy obu instancji zgodnie uznały, że oddział pozostaje wyodrębniony organizacyjnie w strukturze jednostki macierzystej i nie może prowadzić działalności we własnym imieniu oraz na własny rachunek. Jego działalność stanowi część działalności gospodarczej przedsiębiorstwa zagranicznego. Zgodziły się zatem z organem podatkowym, że między jednostką macierzystą a jej oddziałem nie dochodzi do świadczenia usług.

W zakresie odliczania VAT NSA przywołał art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik ma prawo do odliczenia VAT, jeżeli nabyte towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (z wyjątkami, które nie mają tu zastosowania). Podatnik ma również prawo do odliczenia VAT od zakupów służących dostawie lub świadczeniu usług poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami (art. 86 ust. 8 ustawy o VAT). NSA uznał, że usługi gwarancyjne wykonywane przez oddział są związane z wcześniejszą sprzedażą. Istnieje zatem związek zakupów z czynnościami opodatkowanymi, a to oznacza, że oddział ma prawo do odliczenia VAT od wydatków związanych z tymi czynnościami. Stanowisko organu podatkowego, zakazujące w omawianej sprawie odliczenia VAT, narusza zasadę neutralności. Ostatecznie NSA uznał:

"(…) Na usługi gwarancyjne świadczone przez skarżącego należy spojrzeć nie wąsko, jak uczynił to organ, ograniczając się do wybranych aspektów pytania zawartego we wniosku, lecz szerzej, uwzględniając wszystkie elementy stanu faktycznego przedstawionego przez skarżącego w tym wniosku, jak uczynił to Sąd pierwszej instancji. Skarżący nie twierdził bowiem, że odbiorcą usług gwarancyjnych jest Jednostka Macierzysta, lecz jej kontrahenci (także skarżącego). Ponieważ, co nie zostało zakwestionowane, bezpłatne usługi gwarancyjne stanowią składową sprzedaży towarów produkowanych przez Jednostkę Macierzystą, to skutkiem tego jest uznanie, że nabywane towary i usługi konieczne do wykonania gwarancji służą wykonywaniu działalności opodatkowanej. (…)"

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

marzec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.