odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Gazeta Podatkowa nr 98 (1139) z dnia 8.12.2014

Zakup samochodu w procedurze marży a odliczenie VAT

Spółka z o.o. prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną VAT zamierza kupić w salonie używany samochód. Transakcja będzie udokumentowana fakturą VAT marża. Czy spółka będzie mogła odliczyć VAT z tej faktury?

NIE. Kwestie prawa do odliczenia podatku naliczonego reguluje art. 86 ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT. Przy czym kwotę podatku naliczonego stanowi m.in. suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W pytaniu mamy do czynienia z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną VAT, który do swojej działalności zamierza nabyć samochód używany w procedurze marży. Wprawdzie zakup ten będzie miał związek z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, jednak w tym przypadku nie ma podatku naliczonego do odliczenia. Wynika to ze sposobu udokumentowania przedmiotowej transakcji.

Zgodnie bowiem z art. 106e ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów używanych, dla których podstawę opodatkowania, zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5 ustawy o VAT, stanowi marża, faktura powinna zawierać wyłącznie dane określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-8 i 15-17 ustawy o VAT, a także odpowiednio wyrazy "procedura marży - towary używane".

Faktura oznaczona wyrazami "procedura marży - towary używane" nie zawiera ceny jednostkowej netto, wartości sprzedaży netto, stawki podatku, sumy wartości sprzedaży z podziałem na stawki, kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto.

Reasumując, ponieważ faktura, o której mowa w pytaniu, nie będzie zawierała wyszczególnionej kwoty podatku VAT, nabywca (spółka) nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od nabytego samochodu.

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
DARMOWE PROGRAMY
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

luty 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60