odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Poradnik VAT nr 5 (389) z dnia 10.03.2015

Termin odliczenia VAT za media

W jakim terminie mogę odliczyć podatek naliczony z faktury wystawionej w lutym (termin płatności również upływa w lutym), za wywóz nieczystości w marcu br.?

Termin odliczenia VAT za media
rys. Termin odliczenia VAT za media

W świetle obowiązujących przepisów nabycie mediów uprawnia do odliczenia podatku naliczonego co do zasady w okresie, w którym po stronie dostawcy powstał obowiązek podatkowy. Odliczenia nie można jednak dokonać wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) obowiązek podatkowy od dostawy mediów powstaje z chwilą wystawienia faktury, o ile jest ona wystawiona terminowo, czyli nie później niż z upływem terminu płatności. Jeżeli jednak podatnik nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem, obowiązek podatkowy powstaje z upływem terminu płatności.

W przypadku opisanym w pytaniu, obowiązek podatkowy u sprzedawcy mediów powstał zatem w rozliczeniu za luty. Z tego względu, usługobiorca ma prawo odliczyć podatek naliczony wynikający z otrzymanej w lutym faktury w deklaracji za ten właśnie miesiąc.

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

grudzień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60