odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 25 (744) z dnia 1.09.2011

Korekta VAT odliczonego przy zakupie samochodu osobowego

W latach ubiegłych kupiliśmy samochód osobowy. Od zakupu odliczono 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł. Obecnie samochód ten zamierzamy sprzedać. Czy sprzedaż będzie zwolniona z VAT? A jeśli tak - jaką podstawę prawną podać na fakturze? Czy trzeba skorygować VAT odliczony przy zakupie tego pojazdu?

Sprzedaż samochodu, o którym mowa w pytaniu, jest zwolniona z VAT, a podstawą tego zwolnienia jest § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie VAT (Dz. U. nr 73, poz. 392 ze zm.). Z powołanego przepisu wynika bowiem, że zwolniona z VAT jest m.in. sprzedaż samochodu osobowego, przy nabyciu którego przysługiwało prawo do odliczenia VAT w wysokości 60% kwoty podatku, nie więcej niż 6.000 zł, jeżeli samochód ten jest towarem używanym w myśl art. 43 ust. 2 ustawy o VAT (tj. jeżeli po zakupie był on użytkowany przez podatnika przez poco najmniej pół roku).

Na fakturze dokumentującej sprzedaż zwolnioną należy podać podstawę tego zwolnienia. Wynika to z § 5 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie m.in. wystawiania faktur (Dz. U. nr 68, poz. 360). W tym przypadku będzie to zatem § 13 ust. 1 pkt 5 ww. rozporządzenia w sprawie VAT.

Ponieważ przy nabyciu samochodu przysługiwało prawo do odliczenia części VAT (związek wydatku z czynnościami opodatkowanymi), a sprzedaż tego pojazdu jest zwolniona z VAT, następuje zmiana przeznaczenia towaru i może być konieczna korekta odliczonego podatku przy zakupie samochodu, zgodnie z art. 91 ustawy o VAT. Korekta ta jest konieczna, jeżeli sprzedaż następuje w tzw. okresie korekty.

Dla środków trwałych o wartości początkowej przekraczającej 15.000 zł obowiązuje 5-letni okres korekty. Jeżeli zatem samochód zakupiono przykładowo w 2008 r., okres korekty obejmie lata 2008-2012. Ponieważ sprzedaż ma miejsce w 2011 r., podatnik musi skorygować odliczony VAT przypadający na lata pozostające do końca okresu korekty (za lata 2011 i 2012). Skoryguje zatem 2/5 odliczonego VAT.
 

Przykład

W 2008 r. podatnik kupił samochód osobowy za 50.000 zł plus VAT 11.000 zł. Odliczono VAT w wysokości 6.000 zł (tj. 11.000 zł x 60%, nie więcej niż 6.000 zł). Sprzedaż w 2011 r. korzysta ze zwolnienia z VAT. Jednocześnie podatnik zobowiązany jest skorygować odliczony VAT za okres pozostający do końca okresu korekty, czyli za 2 lata. Korekta wyniesie:

6.000 zł x 2/5 = 2.400 zł

Kwotę tę podatnik powinien wykazać w deklaracji VAT za miesiąc, w którym dokonał sprzedaży pojazdu, w poz. 53 ze znakiem "minus". Kwota ta obniży VAT naliczony do odliczenia.

 

Kliknij, aby powiększyć obraz

Uwaga! Kwotę podatku naliczonego do odliczenia w danym miesiącu przyjęto w wysokości przykładowej.

Zaznaczamy, że jeżeli wartość pojazdu jest niewielka (nie przekracza 15.000 zł), żadna korekta odliczonego VAT nie będzie konieczna. Okres korekty w tym przypadku wynosi bowiem 12 miesięcy, licząc od wydania samochodu do używania, a okres ten dawno już upłynął.

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.