odliczenia VAT, odliczenie podatku VAT, VAT naliczony
A A A

Poradnik VAT nr 17 (401) z dnia 10.09.2015

Odliczenie VAT z faktury zaliczkowej otrzymanej przed rezygnacją ze zwolnienia

Rolnik ryczałtowy w kwietniu 2015 r. wpłacił zaliczkę na poczet zakupu maszyny i otrzymał fakturę zaliczkową. Z dniem 1 czerwca 2015 r. zrezygnował ze zwolnienia z VAT i stał się czynnym podatnikiem VAT. W dniu 15 czerwca wpłacił pozostałą część należności i nabył maszynę, otrzymując fakturę zakupu, w której kwoty zostały pomniejszone o wartość wpłaconej wcześniej zaliczki. Czy rolnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury zaliczkowej? Czy mógł odliczenia tego dokonać w deklaracji za czerwiec 2015 r.?

Rolnicy ryczałtowi – korzystający ze zwolnienia z VAT – mogą zrezygnować z tego statusu. Na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy o VAT rezygnacja taka jest możliwa, pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2.

Rezygnując ze zwolnienia rolnik ryczałtowy będzie musiał składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne bądź też za okresy kwartalne, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu lub odpowiednio kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy. Takie rozwiązanie jest możliwe, pod warunkiem uprzedniego pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego.

Warto pamiętać, że rezygnacja ze statusu rolnika ryczałtowego nie jest bezpowrotna. Po upływie 3 lat od daty rezygnacji ze zwolnienia, w których podatnik rozliczał podatek VAT może on złożyć stosowne zawiadomienie do naczelnika urzędu skarbowego przed początkiem miesiąca (kwartału), w którym chce ponownie korzystać ze zwolnienia jako rolnik ryczałtowy.

Dokonując zgłoszenia dla potrzeb VAT rolnik decyduje się na rozliczanie VAT z tytułu prowadzonej działalności rolniczej (od początku następnego miesiąca po złożeniu druku VAT-R) na zasadach ogólnych. Tym samym z tą chwilą rozpoczyna wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT, co daje mu prawo do odliczania podatku naliczonego w związku z zakupami towarów/usług służących działalności opodatkowanej, na ogólnych zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT.

Warto podkreślić, że status podatnika VAT czynnego konieczny jest w momencie wykazywania odliczenia, nie musi natomiast istnieć na dzień, w którym miały miejsce czynności, z których wynika podatek podlegający odliczeniu. Trzeba bowiem rozróżnić moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego od momentu skorzystania z tego prawa. Realizacja tego prawa następuje poprzez złożenie deklaracji podatkowej, w której podatnik wyraża swoją wolę skorzystania z przysługującego mu (wcześniej powstałego) prawa. I właśnie w tym momencie podatnik musi posiadać status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego.

Odliczenie VAT naliczonego – pod warunkiem, że zakup miał związek z wykonywaną bądź też przyszłą działalnością opodatkowaną – może mieć miejsce w sytuacji gdy spełnione zostaną dwa warunki:

1) podatnik otrzymał fakturę dokumentującą zakup (bądź fakturę zaliczkową na poczet danego zakupu) oraz

2) w stosunku do nabytych towarów i usług (wpłaconej kwoty zaliczki) po stronie dostawcy powstał obowiązek podatkowy w VAT.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu – gdyby w kwietniu 2015 r. podatnik był już czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, mógłby odliczyć VAT naliczony z faktury zaliczkowej w rozliczeniu za ten właśnie miesiąc. Wówczas jednak prawa tego nie mógł zrealizować.

Zdaniem redakcji, korzystając z dyspozycji art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, podatnik miał jednak prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury zaliczkowej w rozliczeniu za czerwiec 2015 r. – łącznie z fakturą końcową dokumentującą nabycie przedmiotowej maszyny.

www.OdliczeniaVAT.pl:

 Więcej na stronie www.PodatekVAT.pl - sprawdź!
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

sierpień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
Rozliczanie podatku dochodowego, podatku VAT oraz innych podatków i opłat
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.